Koncertom jedne od najistaknutijih mladih pijanistkinja današnjice, Eve Gevorgijan, sinoć je na pjaceti kompleksa Lazure - Ruža vjetrova, otvoren Montenegro International Piano Fest. Narednih sedam dana biće održano više koncerata renomiranih umjetnika, međunarodna pijanistička takmičenja, masterklas programi, a ovogodišnji festival okupio je 49 mladih pijanista iz 20 svjetskih država.
Herceg Novi je grad umjetnosti i festivala i sasvim je prirodno da bude domaćin događajima visoke kulture kakav je Montenegro International Piano Festival, istakao je prilikom otvaranja manifestacije predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić.
„Naš grad je tokom decenija gradio prepoznatljiv kulturni identitet, njegujući umjetnost kao trajnu vrijednost. Ovdje se tradicionalno održavaju Dani muzike, Filmski festival, Guitar Art Festival, Trg od knjige i mnoge druge manifestacije, a sa svakom od njih trudimo se da publici, gradu i državi ponudimo novu vrijednost u oblasti kulture. U vremenu brojnih izazova, upravo kulturno stvaralaštvo i kulturna izgradnja jačaju temelje našeg društva, povezuju gradove, umjetnike i države“, kazao je Katić.
Naglasio je značaj što je festival povezao Herceg Novi i Kotor, dva grada izuzetnog istorijskog i kulturnog nasljeđa.
„Pružili ste priliku mladim stvaraocima ne samo iz Crne Gore, već i iz regiona da uče od najboljih, a svima nama da uživamo u umjetnosti vrhunskih izvođača. Za Herceg Novi je posebno važno da bude dio inicijativa koje afirmišu vrhunsku umjetnost, podstiču obrazovanje mladih i doprinose međunarodnoj promociji naše zajednice i države“, kazao je Katić i dodao da je uvjeren da će festival postati trajna vrijednost naše kulturne scene i prepoznatljiv događaj koji će okupljati najbolje umjetnike i stvaraoce.
Prije nekoliko godina, Montenegro International Piano Festival bio je samo ideja i san, istakla je osnivačica i umjetnička direktorica festivala, pijanistkinja Vasilisa Lopušina.
„Bila je to želja da Crna Gora dobije međunarodni festival koji će okupiti vrhunske umjetnike, ugledne profesore i mlade talente iz cijelog svijeta. Želja da stvorimo mjesto na kojem će se susretati umjetnička izvrsnost, obrazovanje i prijateljstvo. Stojeći pred vama, mogu da kažem da ta ideja više nije san, postala je stvarnost“, kazala je Lopušina ističući zadovoljstvo što ovogodišnje izdanje otvara jedna od najistaknutijih pijanistkinja današnjice, Eva Gevorgijan.
Kako je kazala, u vremenu kada često nedostaje prostora za dijalog i razumijevanje, umjetnost podsjeća na zajedničke vrijednosti – muzika ne poznaje granice, jezike, podjele. Istakla je da su, uz koncerte, nagrade i priznanja, upravo ljudi koje festival okuplja njegova najveća vrijednost.
„Možda se upravo među mladim pijanistima koji su dio festivala nalazi neko ko će sutra nastupati na svjetskim scenama. Ako Montenegro International Piano Fest bude makar mali dio tog puta, onda je naša misija ispunjena“, kazala je Lopušina.
Podršku festivalu pružili su Opština Herceg Novi i Turistička organizacija Herceg Novi, kao i kotorske ustanove i institucije, brojni prijatelji manifestacije.
Kompletan program dostupan je na www.mipfestival.com
Foto: Filip Roganović






