naslovnaTERI20022023

Veče posvećeno rok muzici južnih američkih država, pod nazivom „Priča o južnjačkom roku“, u okviru programa 54. Praznika mimoze, održano je sinoć u bistrou „Belavista“.

Tema ovogodišnjeg izdanja bio je bend Lynyrd Skynyrd, a o njima, njihovoj muzici, kao i uticaju na svjetsku rok scenu govorili su poznavaoci južnjačkog roka, Nenad Vitomirović i Damir Čamdžić.

Na trećem izdanju ovog edukativnog programa publika se bliže upoznala i sa fenomenom „južnjačkog bratstva“ – poštovanju, osjećajima i relacijama koje su bendovi i članovi južnjačkog rok korpusa imali među sobom, a koji se vrlo često manifestovao učestvovanjem na muzičkim projektima, kao i u vidu kolaboracije na sceni onda kada je bilo potrebno.

„U drugim žanrovima se ne dešava da bez poziva ekipa dolazi sa kraja na kraj Amerike kako bi pomogli da se završi određeni projekat. Kako gitaristi i basisti, tako i bubnjari. Ta bliskost, privrženost jugu, familiji i religiji, nezabilježena je u drugim muzičkim pravcima“, kazao je Čamdžić.

Jedna od tema razgovora bio je i animozitet između benda i njegovog frontmena Ronija Van Zanta sa muzičkom rok zvijezdom Nilom Jangom, koji je porijeklom iz Kanade i koji nije dijelio iste vrijednosti sa američkim jugom. Jang je objavio dvije pjesme („Southern Man“ i „Alabama“) u kojima je opravdano kritikovao južnjački rasizam, dok je Van Zant smatrao da se radi o generalizaciji. Lynyrd Skynyrd je potom objavio legendarnu pjesmu „Sweet Home Albama“, kao odgovor na Jangove dvije pjesme. Nekoliko sedmica nakon avionske nesreće i smrti tri člana benda, među kojima je bio i Van Zant, Jang je na koncertu izveo mješavinu numera „Alabama“ i „Sweet Home Alabama“, kojom je odao počast kolegama muzičarima i legendama južnjačkog roka.

Vitomirović je govorio o istorijatu benda Lynyrd Skynyrd, njihovim počecima i specifičnostima koji su obilježile muzičke karijere članova benda, ali i o njihovom karakteru i energiji „kojom su zarazili cijeli svijet i na taj način zalužili da budu u Rock&Roll Kući slavnih“.

On je istakao i da je ovo veče na određeni način posvećeno Mišu Pašeti, Draganu Vasiljeviću i mnogim drugim moreplovcima koji su 70ih godina prošlog vijeka u naš grad donosili muzičke ploče iz cijelog svijeta, koje su za Herceg-Novi i rok fanove imale esencijalnu vrijednost u promociji roka američkog juga.