NSL30082022Svečanom akademijom na Kanli kuli sinoć je obilježeno 640 godina od osnivanja Herceg Novog.

Ovim povodom, predsjednik Opštine, Stevan Katić uručio je patrijarhu srpskom Porfiriju prvu Svetostefansku povelju, posvećenu slavi osnivača grada, u znak poštovanja i zahvalnosti za trodnevnu posjetu Herceg Novom.
Svečanosti su, uz veliki broj građana, prisustvovali poslanici Skupštine Crne Gore, direktor Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama Vlade Republike Srbije, dr Vladimir Roganović, konzul Republike Srbije u Herceg Novom, Mićo Rogović, predsjednici opština Tivat i Kotor, Željko Komnenović i Vladimir Jokić, gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić, mitropolit crnogorsko – primorski Joanikije, vladika zahumsko hercegovački Dimitrije i šabački Jerotej, kao i predstavnici Islamske zajednice.
“Ovo je istorijski događaj za Herceg Novi i cijelu Boku”, kazao je predsjednik Opštine, Stevan Katić i dodao da to dokazuju građani koji su se u posljednja tri dana okupili u velikom broju na ulicama Herceg Novog, kako bi ukazali dobrodošlicu patrijarhu Porfiriju.
“Herceg Novi je jedini grad u Crnoj Gori koji ima sačuvanu osnivačku Povelju, a samim tim i svoju krštenicu. Od 1382. godine do danas smjenjivali su se osvajači, ali Herceg Novi je ostao posvećen Svetom Stefanu, uvijek svoj i prkosan uspijevao je da izdejstvuje pravu mjeru samostalnosti – građanske, vjerske i kulturne”, rekao je predsjednik Opštine.
On je istakao da je Herceg Novi ponosan na jedinstvene simbole kulture i duhovnosti koji se nalaze u ovom gradu, te podsjetio da na teritoriji opštine postoji 89 hrišćanskih hramova.
“75 pravoslavnih i 14 rimokatoličkih, koji su vjekovna mjesta sabiranja, spomenici duhovnosti, kulture i umjetnosti, a u isto vrijeme i simboli skladnog suživota, dubokog međusobnog poštovanja i tolerancije koje na ovim prostorima vijekovima baštinimo”, poručio je Katić.
Prema riječima Katića, sloga i zajedništvo vjekovna su odlika ovog grada, a kako je kazao, najviše dolaze do izražaja onda kada je najteže, kada treba braniti svoj identitet, slobodu i uvjerenja.
“Građani Herceg Novog – i to građani svih naših konfesija – bili su predvodnici litija kada se prije dvije godine narod Crne Gore podigao, zajednički branio i odbranio svetinje. Branili smo pravdu i pravo. Zato me posebno raduje što je ovo prvi grad koji Patrijarh srpski posjećuje nakon što je nedavnim potpisivanjem Temeljnog ugovora konačno regulisano pitanje odnosa Države i Crkve”, naveo je Katić.
On je istakao i da tradicionalno praznovanje Svetog arhiđakona Stefana, kao sveca koji je bio zaštitnik Države Kralja Tvrtka, osnivača Herceg Novog, predstavlja jednu od važnih odrednica u očuvanju tradicije grada. Kako je rekao, uporište za slavljenje ovog praznika je “jaka duhovna veza među pravoslavnim žiteljima grada, koja traje generacijama, kao i uvjerenje da se može biti svoj, a u isto vrijeme pripadati svijetu”.
“Tolerantan i prkosan, mirotvorac i borac, pun žamora i pjesme, ali i neobičnih, gotovo mističnih tišina, „Herceg među gradovima“ vijekovima čuva svoje korijene, vjeru i jezik, noseći luču pravoslavlja i u vremenima kada je to najteže. Činiće to i ubuduće, trudeći se da bude onakav kakvim su ga pjesnici opjevali: uvijek otvoren i spreman da pomogne, prihvati i razumije, ponosan na prošlost, a ujedinjen za budućnost, čuvar vrijednosti koje ljudskom životu daju mjeru”, zaključio je Katić i čestitao 640 godina od osnivanja Herceg Novog. 

Nakon primanja Svetostefanske povelje, urađene po zamisli arhitekte Srđana Marlovića, kao i umjetničke slike koju je specijalno za ovaj povod oslikao Nikša Kosić, publici koja je ispunila gledalište obratio se patrijarh srpski Porfirije.
Patrijarh je kazao da je počastvovan i da će Svetostefanska povelja biti podsjetnik za nezaboravne dane provedene u Herceg Novom, te istakao značaj jubileja, 640 godina od osnivanja Herceg Novog:
“Ovaj jubilej značajan je za vas Novljane, Boku kotorsku i Crnu Goru, ali i za Hercegovinu i naš narod, gdje god živi. Ali značajan je i za našu Crkvu u cjelini. Za to postoji mnogo razloga, a najvažniji je taj što su Herceg Novi i čitava Boka kotorska, i dalje uz more na jugoistok, jedino mjesto gdje su Srbi pravoslavni hrišćani bili, i zahvaljujući jednako junaštvu i mudrosti, opstali kao mediteranski narod”.
Patrijarh je kazao da svako ko dođe u Novi, ubrzo prestane da se osjeća kao gost i ima “duboko osjećanje i svijest da se vratio sebi”.
“Ljepota pejzaža, pjaca, bezbrojnih skalina, kojima sam i sam prolazio, ulica, a po najviše susret i razgovor sa Novljanima, nama samima razotkriva ono što je najljepše i najdragocjenije u našem biću, ono što je tu usađeno rukom našeg najplemenitijeg, najvažnijeg i najvećeg sina, oca i učitelja, vinogradara Svetog Save”, kazao je Patrijarh.
Kako je poručio, Herceg Novi je obilježen ljubavlju, ima raširene ruke i otvoreno srce za sve i svakoga.
“Otuda ne treba da nas čudi da Boka, kao i Herceg Novi koji ima toliko pravoslavnih svetinja, je uvijek bila otvorena za sve. U njoj su pravoslavni Srbi uvijek izgrađivali najbolje moguće odnose sa braćom rimokatolicima i drugim predstavnicima vjerskih zajednica. Ovdje među nama je imam Islamske zajednice koji živi u Herceg Novom, vaš pozdrav njemu, ali i on sam svjedoči da Herceg Novi jeste, ne prosto grad tolerancije, nego grad ljubavi. To može da bude zato što u njemu žive ljudi koji su svjesni svoga korijena, identiteta, koji poznaju sebe i vole svoje, a onda imaju čvrst temelj i preduslov da vole i drugoga”, poručio je Porfirije.
Patrijarh se zahvalio gradu koji ga je ugostio, predsjedniku Opštine Stevanu Katiću i mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju.
Blagoslovio je sve Novljane, ljude Crne Gore i one koji u ovaj grad dođu, “blagoslovom mira i jedinstva, koji podrazumijeva posebnost i da svako ima svoj neponovljivi i poseban pečat“, uz poruku: “Taj blagoslov Božiji nije dobio da bi on bio povod za nesporazume, udaljavanja, animozitete, već taj pečat Božiji koji je svaki pojedinac dobio kao nešto neponovljivo, dobio je kao dar da bi ga umnožavao i kroz njega darivao sebe drugom, kroz njega uspostavljao zajednicu i jedinstvo”.
Tokom svečane akademije prikazan je i kratki film o nastanku Novog i njegovoj istoriji, koji je snimljen u okviru projekta “Fortress ReInvented” finansiranog iz EU fondova. Nastupile su vokalne solistkinje Jovana Mustur Ražnatović i Branka Zečević, hor Sveti Sava, dječiji hor sa Tople i KUD “Igalo”, a u programu su učestvovali i “Vitezovi Svetog Stefana”. Nakon akademije, a u znak poštovanja prema blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju održan je “Đedov sabor”, koji je otvorio Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije.