00dbrijeginstitutGranični prelaz „Debeli brijeg“ danas su na sat vremena blokirali radnici Instituta „Dr Simo Milošević“, zajedno sa građanima, pacijentima, predstavnicima Opštine i Skupštine opštine Herceg Novi. Vladi Crne Gore je poručeno da ako se zahtjevi radnika ne ispune do 15. marta, ovaj oblik vaninstitucionalne borbe – blokada saobraćajnica, dobiće svoj epilog ispred nadležnih institucija u Podgorici.

Predsjednica Sindikata Instituta „Dr Simo Milošević“, dr Marija Obradović, podsjetila je da radnici već tri mjeseca nisu primili platu, te apelovala na nosioce izvršne vlasti da, ukoliko su istinski odgovorni prema svojim građanima, moraju uzeti u obzir činjenicu da je Institut krovna rehabilitaciona ustanova i ključna instituacija zdravstvenog turizma.
„Odgovorna vlast, ukoliko ima stručne ekonomiste, mora znati potencijal Instituta, koji se do sada održao zahvaljujući predanom radu i entuzijazmu svojih zaposlenih, i opstao na tržištu, iako se od njega decenijama otimalo i odnosilo. Mnogo novca potrošenog u Podgorici je zarađeno u Institutu. Molim vas da se stručno i odgovorno uključite i donesete prave odluke. Privatizacija za nas nije alternativa, posebno kada se ima u vidu kako su prošle ostale firme u Herceg Novom: HTP Boka, Jadransko brodogradilište Bijela, Bolnica Meljine“, kazala je dr Obradović i apelovala na donosioce odluka da pokažu da imaju viziju kako sačuvati ono što je već odavno brend Crne Gore.
Podsjećamo, na XII redovnoj sjednici lokalnog parlamenta, održanoj 01. marta, odbornici su jednoglasno podržali radnike Instituta, te usvojili pet zaključaka upućenih Vladi Crne Gore, uz istaknut rok - do 15. marta. U suprotnom, vaninstitucionalna borba biće radikalizovana i odvijaće se na ulicama Podgorice.
Advokat i odbornik u lokalnom parlamentu, Zoran Lazarević, naglasio je da je ovo zajednička borba Instituta i Opštine Herceg Novi, kako bi sačuvali najveći brend grada, te podsjetio na usvojene zaključke prema Vladi Crne Gore:
„Zaključci se odnose na neophodnost da u nahitnijem postupku bude uplaćeno 1,6 milona eura avansa, da se usluga koju Institut pruža fondovskim pacijentima poveća za najmanje 40%, da se najhitnije usaglasi novi kolektivni ugovor i da Vlada preuzeme sve neophodne radnje kako bi se riješilo pitanje Instituta prema Jugobanci“, kazao je Lazarević i naglasio da se radi o potpuno realnim ciljevima.
On je dodao i da nema mnogo puteva za rješenje problema – ili će se ići putem privatizacije, ili da država odlučno postupi i potpuno preuzme kontrolu nad Institutom i sve zahtjeve radnika i menadžmenta stavi u realnu sferu.

Prisutnima se obratio i predsjednik Sindikalne organizacije Kliničkog centra Crne Gore, Nebojša Radonjić, koji je poručio da je „sramota ono što se u Crnoj Gori dešava u 21. vijeku, a to je da „bijeli mantili“ za svoj rad ne primaju zaradu“.
Radnicima Instituta podršku su dali i Ljekarska komora Crna Gore, Nacionalno udruženje oboljelih od mutiple skleroze, Sindikat državnih službenika i namještenika, kao i radnici Telekoma koji se takođe bore za svoja prava.
Na protestnom skupu danas su bili i predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, potpredsjednici lokalne samouprave Miloš Konjević i Mirko Mustur, predsjednik Skupštine opštine Herceg Novi, Ivan Otović, predstavnici gradskih službi i preduzeća, te odborničkih klubova u lokalnom parlamentu.